Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Gyrokinesis ®

G1Jeśli już znudziły cię wszystkie propozycje fitness klubu i masz dość Pilatesa, warto ożywić rutynę gimnastyczną nowy systemem ćwiczeń. Gyrokinesis ® to propozycja łącząca w sobie elementy jogi, tańca, gimnastyki, tai-chi i pływania.
Gyrokinesis ® opiera się na pracy nad stawami oraz mięśniami, zwłaszcza środkowej części ciała, poprzez rytmiczny ruch wykonywany ze specjalnym systemem oddechu. Chodzi głównie o zwiększenie elastyczności kręgosłupa, likwidację napięcia górnej części ciała oraz polepszenie całościowej koordynacji. Przy czym wygląda to wszystko jak powolny taniec.

Zarówno początkujący jak i zaawansowani uczestnicy mają ta samą strukturę treningu - jedynie centrum uwagi przenosi się wraz z wprawą od automasażu i kontroli oddechu do stymulacji kardiorespiracyjnej wydolności ciała. Istotą poszczególnych ćwiczeń są rotacje, skłony, skręty w przód, bok i tył. Tym sposobem powoli uwalnia się napięcie mięśni i stawów bez przeciążania ani bolesnego rozciągania na siłę, które czasem prowokuje stretching.

To wszystko odzwierciedla nową i starą koncepcję o zbawienności regularnego, umiarkowanego treningu, którą rozumieli antyczni oraz coraz częściej doceniają nowocześni trenerzy. Popularny kilka ostatnich dekad pomysł na forsowanie ciała poprzez aerobik czy intensywne kardio w oczach wielu specjalistów narusza równowagę i spokój ciała prowokując raczej stres i kontuzję, niż zdrowie i formę.

Gyrokinesis ® tymczasem nie powoduje żadnych przeciążeń wykorzystując naturalną moc zwykłego ruchu polegającego na przywodzeniu i odwodzeniu kończyn w różnych płaszczyznach. Coś, co zwykliśmy robić, jako homo sapiens, zanim zaczęliśmy siedzieć na kanapie a dla sportu grać potem w koszykówkę.

I choć owszem nie należy tu liczyć na kolosalne spalanie kalorii, całkowity bilans dla ciała jest na pewno lepszy - lepsza postawa to zdrowsze, ale i ładniejsze ciało, odpowiednie oddychanie to sprawniejszy metabolizm, spokój i lepsze dotlenienie tkanek; elastyczniejszy kręgosłup to dłuższa sprawność fizyczna i mniej urazów. Brzmi podobnie jak pilates? Faktycznie wiele zasad jest podobnych, zwłaszcza stworzenie zależności między formą fizyczną a stanem psychicznym, niemniej jednak Gyro opiera się na zupełnie odmiennej teorii przepływu energii i obejmuje znacznie więcej przestrzeni ruchu, niż dość prosty pilates.

 

G3

 

Za twórcę systemu uważa się Węgra, Juliu Horvath, który stworzył program jogi dla tancerzy i zaczął prowadzić go dla ludzi w nowojorskim Central Parku oraz kolejnych studiach fitness. Stopniowo dodawał do ćwiczeń nowe przyrządy i w końcu Gyrokinesis ® przybrał swoją finalną formę a było to w latach 70 tych. Dziś do treningu używa się mat, piłek oraz ławeczek, zaś przechodzenie od ćwiczenia do ćwiczenia przebiega płynnie i harmonijnie jakby odbywało się to wszystko na scenie teatru muzycznego.

 

 

Gyrokinesis ® mogą ćwiczyć wszyscy bez względu na wiek czy sprawność fizyczną

 

G2

Olga Podgórska jest aktualnie 2 licencjonowanym trenerem tej metody w Polsce.

 


Zapraszam serdecznie na zajęcia.